top of page

Про цілі та їх досягнення за допомогою внутрішніх змін


У цій статті описано варіант того, як можна використовувати практики усвідомленості майндфулнес під час постановки та досягнення мети. Подібного роду формати ми використовуємо понад 10 років у межах бізнес-консультування і роботи із запитами, які можна віднести до ділової сфери клієнта.


Якщо умовно розділити весь світ на внутрішній і зовнішній, тоді зовнішнім можна називати все, що нас оточує - предмети, люди, тварини, рослини, весь матеріальний світ і все, що до нього належить. Внутрішній світ - це область нашої психіки. Емоції, переживання, думки, цінності, мрії, людські якості - можна назвати об'єктами внутрішнього світу.


В актуальних на сьогодні моделях постановки та досягнення цілей, таких, наприклад, як SMART(ER), OKR, HARD або BSQ, увагу насамперед приділяють зовнішнім аспектам процесу. Відповідно до цих моделей, щоб реалізувати ту чи іншу мету, необхідно правильно її сформулювати, скласти детальний план її досягнення, діяти, доки мету не буде досягнуто, потім оцінити результати та зібрати зворотний зв'язок. Якщо на шляху виникають перешкоди, достатньо всього лише відкоригувати плани, враховуючи нові обставини, і потім рухатися далі.

 

Суттєвим упущенням такого роду моделей є те, що вони не враховують аспекти внутрішнього стану людини, яка цю мету досягає.

 

Стан сильно впливає на сприйняття людиною тієї чи іншої ситуації, на її швидкість мислення, здатність ухвалювати точні рішення, а також на якість і результат тих чи інших дій. 

Вже на етапі планування швидкоплинні та фонові емоції суттєво викривляють перспективу. Додаткові можливості та оригінальні ідеї стають недоступними для розуму, схильного до впливу деструктивних переконань і переживань.

Коли ми втілюємо плани в життя та починаємо діяти, з високою інтенсивністю активізуються застарілі емоційні патерни, як реакції на певні стандартні ситуації. Наприклад, коли нашу думку критикують, ми можемо злитися або ображатися, оскільки ми навчилися це робити в дитинстві. Коли нас перестають слухати, ми відчуваємо самотність, а коли потрібно ухвалити важливе рішення або вчинити відповідальну дію, ми можемо відчувати страх, відкладаючи такі рішення і дії на потім. Проживання події в стані невпевненості та страху, наприклад, переговорів або публічного виступу, якісно відрізняється від її проживання в стані впевненості та відчуття внутрішньої сили.

 

Внутрішні аспекти (емоції, переживання, переконання тощо), які чинять негативний вплив у процесі постановки та досягнення цілей ми умовно називаємо - внутрішніми перешкодами.

Сумарну картину всіх таких внутрішніх аспектів, які впливають на нашу поведінку, мислення і якість дій можна умовно назвати психологічним профілем внутрішніх перешкод особистості

У випадках, коли психологічний профіль людини зовсім не враховується, на практиці часто замість великих досягнень і результатів ми отримуємо прокрастинацію, вигорання і депресію. У потоці подій виникають нерозв'язні конфлікти та суперечності, які негативно впливають на результат.


Щоб наявні моделі постановки та досягнення цілей стали по-справжньому ефективними, їх обов'язково потрібно доповнювати методами, які дають можливість керувати своїм внутрішнім станом. Які допомагають знаходити внутрішні перешкоди, а також усувати їх.

Для цього найдієвішим і найперспективнішим на сьогодні є метод майндфулнес, метод викладання сучасної секулярної медитації. Він містить у собі як техніки виявлення внутрішніх перешкод, так і техніки їхньої трансформації.

Наприклад, ви поставили мету за допомогою SMART щодо збільшення продажів і тепер вам потрібно постійно проводити публічні презентації. Однак є одна проблема - страх публічних виступів.

Цей страх може бути дуже інтенсивним і таким, що сковує. В одному з навчань, яке я якось проходив, частиною цього навчання були зустрічі в мінігрупах по 7 осіб. У кожній із цих зустрічей учасники зобов'язані були по черзі відпрацьовувати навички ведення лекцій на задані теми. Я пам'ятаю, як один з учасників на першій зустрічі, коли всі знайомилися, був дуже мовчазний і сором'язливий. Потім перед другою зустріччю він розіслав усім лист, у якому йшлося про те, що він більше не має наміру брати участь у цих зустрічах, оскільки дуже боїться публічних виступів. Відтоді ми його більше не бачили.

 

Страх публічних виступів - категорія дуже розмита і в різних людей пов'язана з різними емоційними патернами, які далеко не завжди ясно усвідомлюються. Наприклад, одна людина може боятися, що її не зрозуміють, не приймуть або не слухатимуть. Інша відчуватиме почуття нікчемності: "Хто я такий, щоб щось розповідати людям?". Третій відчуватиме розгубленість, коли йому ставитимуть каверзні запитання і не погоджуватимуться з його твердженнями.

За допомогою спеціальних технік медитації, що дають змогу точно визначити суть проблеми, можна виявити, чого конкретно боїться людина і який стан за цим стоїть. Після цього виконуються техніки усунення цих емоційних патернів (внутрішніх перешкод).

 

Після того, як ви виконали трансформацію, стан сильно змінюється.

Як ви тепер розв'язуватимете проблему на зовнішньому рівні, визначається вашим новим станом. Однак, важливо пам'ятати, що після трансформації того чи іншого страху, ви починаєте дивитися на ситуацію ширше, адже складні емоції сильно звужують наше сприйняття і мислення, більш того у вас з'явиться внутрішній ресурс для точних і рішучих дій.

 

Якщо, наприклад, ви боялися, що з вами будуть сперечатися, то після трансформації ви можете навіть почати заохочувати таку поведінку, адже для вас тепер це стає ознакою залученості групи та можливістю для всіх глибше розібратися в темі, яку ви пропонуєте розглянути.  Якщо ви боялися, що вас ігноруватимуть і не слухатимуть, ви більше не приймаєте таку поведінку на власний рахунок. Адже в людини, яка вас не слухає, можуть бути якісь проблеми, про які вона постійно думає. Або ви сприймаєте це як корисний зворотний зв'язок і надалі робите свої презентації більш захопливими або щось у такому дусі.

 

Спрощено схему використання методу майндфулнес у процесі постановки та досягнення мети можна зобразити так:

 

Крок 1 - формулюємо мету, використовуючи сучасні моделі таким чином, щоб було зрозуміло, які конкретно дії потрібно здійснювати.

Крок 2 - знаходимо внутрішні перешкоди. На практиці найзручнішим способом це робити є пошук найбільшого емоційного напруження в послідовності дій.

Крок 3 - усуваємо внутрішні перешкоди або, іншими словами, виконуємо техніки трансформації, працюючи з деструктивними емоціями, переживаннями або переконаннями.

Крок 4 - виконуємо дію в новому ресурсному стані. Тут також можна відстежувати якісь додаткові напруження, які не вдалося відстежити на кроці 2.

 

Ресурсний стан, який ви отримуєте після трансформації, дає змогу поглянути на будь-яку ситуацію ширше і, як наслідок, виявити нові можливості, які до цього були приховані.

Ви також знижуєте кількість стресу, який ви переживаєте, що стає ефективною профілактикою вигорання і різного роду психологічних розладів. Ваше ментальне здоров'я поступово зміцнюється, адже саме наші внутрішні проблеми є основним джерелом щоденного стресу.

 

Розширений варіант такої роботи передбачає повне дослідження психологічного профілю внутрішніх перешкод і ресурсів. У такому разі постановка і досягнення мети перетворюється на захопливий процес самопізнання і глибокої внутрішньої роботи.

 

Таким чином у зовнішньому світі ми рухаємося шляхом реалізації наших проєктів від однієї мети до іншої. Ми усуваємо внутрішні перешкоди, присутні там у вигляді травматичного досвіду, складних емоцій і переживань, переконань і деструктивних мотивів. Крім цього, займаючись практикою медитації, ми розвиваємо в собі безліч конструктивних якостей і станів, таких як уміння концентруватися і розслаблятися, стійкість до стресу, сприйнятливість, масштаб мислення і багато інших.

 

P.S. Також до внутрішньої частини роботи з цілями слід віднести процедуру приведення мети у відповідність до наших цінностей і мотивів. Якщо цього не робити, то ми, наприклад, можемо відчувати брак мотивації, а досягнення мети буде нас віддаляти від нашої істинної реалізації.

Найкращим інструментом для такої роботи є медитація, а техніки, що використовуються, чимось нагадують процес, коли людина щиро про щось мріє.

Детальніший опис цієї частини буде в наступних статтях.


Comments


bottom of page